WALKA Z OSZUSTWAMI INTERNETOWYMI
Próba oszustwa! Próba oszustwa! Próba oszustwa! W ostatnich latach ostrzeżenie to można było zobaczyć w internetowych serwisach oferujących kupno i sprzedaż on-line oraz na stronach z ogłoszeniami drobnymi! Dlatego, jako właściciele portalu ogłoszeń drobnych chcemy udzielić Ci najlepszych wskazówek, aby pomóc Ci w zrozumieniu, czym jest próba oszustwa i jak nie dać się oszukać, oraz zaprezentować kilka przykładów oszustw, abyś nie padł ich ofiarą prowadząc działalność handlową on-line.
Co to jest oszustwo internetowe?
Oszustwo internetowe to sprytne, oszukańcze działanie! Kupujący lub sprzedawca mogą dać się złapać na przynętę oszusta. Ale, gdy zastosujesz się do naszych prostych rad, nigdy nie dasz się zwieść oszustom! I będziesz mógł przeprowadzać swoje transakcje spokojnie, bez najmniejszego wahania.
Czemu mają służyć porady w zakresie zabezpieczenia przed oszustwami internetowymi?
Zabezpieczenie przed oszustwami internetowymi to technika prewencyjna stosowana do ochrony przed działaniami internetowych oszustów. Uwierz nam! Oto kilka prostych porad, których przestrzeganie pozwoli Ci na zidentyfikowanie próby oszustwa i uchroni Cię przed oszustwem. Porady te uczą kupujących i sprzedawców internetowych i są dla nich wskazówką, jak przeprowadzić udane transakcje nie padając ofiarą oszustów.
Kto jest oszustem?
Oszuści wciągają drugą stronę w oszustwo, a druga strona nie zdaje sobie sprawy, że pada ofiarą oszukańczego działania. Jednym z przykładów oszustwa w serwisach kupna-sprzedaży on-line jest sytuacja, gdy oszust odpowiada na ofertę sprzedaży i uruchamia pozorną procedurę kupna, której ofiarą ma paść sprzedawca.
Rodzaje oszustwa:
Wraz z wzrastającą liczbą transakcji on-line ludzie padają ofiarą oszustów. Tracą w ten sposób pieniądze i należące do nich dobra. Można temu zapobiec sprawdzając wcześniej wiarygodność kupującego i sprzedającego, ponieważ przymierzają się oni do przeprowadzenia bezpośredniej transakcji, bez udziału osób trzecich. W przypadku transakcji on-line mamy do czynienia z dwoma typami oszustwa - Jedno dotyczy aukcji, drugie ogłoszeń drobnych. W obu przypadkach, istnieje bezpośrednia transakcja handlowa pomiędzy kupującym a sprzedawcą.
Oszustwa w ogłoszeniach drobnych...
Uwaga! Mogą się tu znajdować kuszące ogłoszenia, skłaniające Cię do zakupu samochodu lub motocykla lub do nawiązania e-mailowego kontaktu z kupującym, które wydawać się będą bardzo wiarygodne. Nigdy nie daj się zwieść oszustom... Oto kilka dobrych przykładów oszustwa. Przyjrzyj się im z bliska i bądź czujny, gdy spotykasz tego rodzaju oszukańcze ogłoszenia i wiadomości o zamówieniu lub dostawie!
Przypadek 1:
Aby kupić towar od sprzedawcy, kupujący musi wpłacić kwotę (W GOTÓWCE) obejmującą cenę samego produktu i koszty dostawy (odbiór towarów). Teraz w przebiegły sposób oszust, który jest firmą przewozową lub osobą odbierającą towar, poprosi o wpłacenie kosztów za dostawę, które są częścią zapłaty uiszczonej przez kupującego.
- Na tym etapie sprzedający powinien sprawdzić tożsamość osoby z firmy przewozowej.
- Lepiej nie płacić gotówką, jeśli kupujący sam nie dokonał gotówkowej wpłaty.

Ta sama sytuacja może dotyczyć zarówno płatności gotówkowych jak i zapłaty czekiem. Sprzedawca nie powinien przekazywać kwoty w gotówce osobie odbierającej towar, zanim nie zainkasuje czeku. Oszuści mogą zapłacić Ci podrobionym czekiem: stracisz wówczas towar i pieniądze wpłacone na dostawę.
Przypadek 2:
Przy sprzedaży produktu zagranicznemu kupcowi, sprzedawcy muszą być bardzo ostrożni i rozważni. Kupujący z zagranicy upodobali sobie drobne ogłoszenia od indywidualnych sprzedawców i nawiązują z nimi kontakt w miłej korespondencji e-mailowej. Kupujący z zagranicy ochoczo zapłaci za towar kwotę wyższą niż rzeczywiście proponowana wysyłając przekaz bankowy. I tu kupujący zakłada haczyk. Sprzedający otrzymując przekaz bankowy odeśle mu czek na różnicę wynikającą z nadpłaconej kwoty. Uwaga na oszustwo!
- Nigdy nie wysyłaj czeku, zanim przekaz bankowy kupującego nie zostanie rozliczony w Twoim banku.
- Pamiętaj też, że możesz zawsze anulować czek, dopóki nie został jeszcze zrealizowany przez bank. Prowadź zatem bezpieczną grę i przeprowadzaj pewne transakcje.
Teraz przyjrzyjmy się kilku ważnym poradom mającym zapobiec oszustwom:
- Nie wysyłaj towaru do osoby, która nigdy go nie widziała. Większość oszustów będzie Cię zwodzić, że mają zaufanie do Twoich usług lub dostawy.
- Tylko oszust może zagwarantować dostawę. Unikaj więc zakupu produktów w powiązaniu z tego rodzaju usługami.
- Jako kupujący, najlepiej zawieraj transakcje z osobami, które możesz spotkać bezpośrednio.
- Nigdy nie akceptuj czeku wystawionego przez oszusta (kupującego), który w ten sposób płaci Ci należną kwotę wraz z dodatkową opłatą za dostawę.
- Nie używaj środków pieniężnych pochodzących z czeku lub przekazu bankowego zaraz po otrzymaniu ich od kupującego. Jeśli będzie to podrobiony czek, stracisz swoje pieniądze.
- Jako kupujący, nigdy nie ujawniaj swoich informacji finansowych, ponieważ przypadki phishingu są bardzo częste.
Porady dla kupujących samochody i samochody kempingowe za pośrednictwem ogłoszeń drobnych:
- Bądź zdecydowany, ile możesz zapłacić : Zastanów się nad ceną, odwiedzając różne strony internetowe i porównaj ceny danego samochodu. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu. Porozmawiaj z lokalnym dilerem, a dopiero potem zdecyduj się na zakup on-line.
- Zawsze szukaj możliwości kupna w najbliższej okolicy : Gdy samochody lub motocykle kupowane są za pośrednictwem ogłoszeń drobnych, jako kupujący będziesz miał możliwość obejrzenia ich u sprzedawcy. Zawsze szukaj sprzedawcy w okolicy.
- Umów się na jazdę próbną : Nigdy nie kupuj samochodu, jeśli nie widziałeś go w świetle dziennym. Umów się także ze sprzedającym na jazdę próbną jako pasażer. Zawsze oglądaj samochód u sprzedającego, aby sprawdzić prawdziwy stan pojazdu.
- Sprawdź pod kątem napraw : Niektóre samochody mogą być sprzedawane z powodu uszkodzeń powypadkowych Powinieneś obejrzeć samochód wraz z rzeczoznawcą. Na przykład, sprawdź w rejestrze HPI, czy samochód nie był poddany poważnej naprawie powypadkowej.
- Sprawdź dokumenty : Sprawdź wszystkie dokumenty, aby upewnić się czy sprzedający jest rzeczywiście właścicielem samochodu i aby uniknąć nielegalnej transakcji.
- Wycisz emocje i osobiste odczucia : Zawsze patrz na zalety samochodu i nigdy nie kieruj się odruchami serca.
Ostrzeżenie przed oszukańczym ogłoszeniem...
- Sprzedawca, który zamieścił ogłoszenie, podał niepełne lub błędne dane do kontaktu.
- Mogą istnieć niespójności w opisie samochodu.
- Można także zwrócić uwagę na częstotliwość wysyłania ogłoszeń.
- Sfabrykowane zdjęcia samochodu, z tłem nie pasującym do zdjęcia (inny kraj, sztucznie wstawione tło)
- Nieprawidłowe posługiwanie się językiem, ponieważ większość oszustów to nie native-speakerzy.
- Gdy natkniesz się na oszukańcze ogłoszenie lub coś, co wygląda na próbę oszustwa, szukając pomocy nie wahaj się skontaktować z międzynarodowymi organizacjami.
Co to jest? Jak to działa?
Western Union Money Transfer pomaga w przekazywaniu pieniędzy między nadawcą a odbiorcą. Nie oferuje usług polegających na deponowaniu pieniędzy. Przesyłając pieniądze przez Western Union, nadawca otrzymuje numer kontrolny przekazu pieniędzy (MTCN), dzięki któremu może śledzić transakcje. Odbiorca również zostanie poproszony o podanie numeru MTCN w celu odebrania przekazanych środków.
Dlaczego nie zaleca się korzystania z usług Western Union?
Oszuści mogą przeniknąć niemal każdy typ nawet skomplikowanych procedur, oszukać Cię i wyłudzić pieniądze. Musisz być wyjątkowo ostrożny, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstw. Zgodnie z warunkami świadczenia usług przez Western Union, firma ta nie zapewnia żadnego zabezpieczenia zakupu ani usługi depozytowej. Dodatkowo, nie odpowiada za niedostarczenie pieniędzy i to nadawca ma obowiązek śledzić transakcję i upewnić się, że została ona zrealizowana. Stąd największą wadą systemu Western Union jest brak zabezpieczenia przekazu pieniężnego.
Kupujący - bądźcie rozważni
Kupujący w sieci muszą zdawać sobie sprawę z możliwości oszustwa przy korzystaniu z usług Western Union. Nie zaleca się stosowania przekazów pieniężnych online przy kupowaniu produktów na aukcjach internetowych. Jeśli sprzedający kładzie nacisk na dokonanie płatności w formie przekazu pieniężnego, kupujący powinien zachować jeszcze większą ostrożność. Prawdziwi sprzedawcy będą zawsze oferowali inne formy płatności i nigdy nie będą nalegać, aby pieniądze zostały przesłane w formie gotówkowego przekazu. Jeśli ta forma płatności jest wymagana, to jako kupujący sprawdź wiarygodność sprzedającego i opinie o nim. Czasami i te mogą być fałszywe, dlatego nigdy nie dokonuj przekazu pieniędzy na rzecz nieznanej Ci osoby.

PNEUS-ONLINE nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść i konsekwencje ogłoszeń umieszczanych na swojej stronie internetowej.
Europa Zachodnia :
Europa Wschodnia :
Ameryka :
Azja :
Afryka :
Oceania :
Samochód używany, motocykl używany, 4x4 używany, skuter używany, zakup samochodu, sprzedaż samochodu, sprzedaż motocykla, sprzedać motocykl, ogłoszenia samochody, ogłoszenia motocykle
Alfa Roméo, Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Toyota, Volkswagen